Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Hieho putosi sontakuiluun Saarijärvellä – pelastusoperaatio päättyi onnellisesti

Nauta joutui maanantaina Saarijärven Pylkönmäellä ikävään onnettomuuteen, kun se putosi navetan sontakuiluun. Onnettomuus pääsi tapahtumaan, kun kuilua peittänyt ritilä petti sen päälle kävelleen eläimen alta.

Eläimellä ei ollut tilanteessa välitöntä hengenvaaraa. Pelastuslaitoksen yksikkö pääsi kohteeseen kolmen jälkeen iltapäivällä, ja hieho saatiin pelastettua kuilusta kello 16.05. Muutamaa naarmua lukuun ottamatta eläin oli hyvissä voimissa.

Päivystävä palomestari Aaro Lampinen kertoo kokemuksesta, että satojen kilojen painoisen naudan nostaminen kuilusta on "hyvin haasteellinen ja hankala" operaatio. Eläimen alle laitetaan nostoliinat, joilla nautaa nostetaan ylöspäin. Samalla eläimen jalkojen alle työnnetään luiskaksi heiniä tai pahnoja, jotta se saataisiin vedettyä ylemmäs.