Seurakuntavaalien tulokset julki – katso tästä, miten omalla alueellasi kävi

Seurakuntavaalien äänestystä Palokassa sunnuntaina. Risto Aalto

Keskisuomalainen

Kirkkokansa antoi sunnuntaina äänensä seurakuntavaaleissa. Tähän juttuun päivitetään tulokset Keski-Suomesta ja lähialueilta seurakunnittain sitä mukaa, kun ääntenlaskenta on valmistunut.

Hankasalmen seurakunta

Seurakunnassa järjestettiin sopuvaalit, joten ehdokkaita ei ole voinut äänestää. Ehdokkaaksi asettui 21 henkilöä, mutta koska kaikki olivat samalta ehdokaslistalta ja kaksi ilmaisi suostumuksensa varajäseniksi, vaaleja ei tarvinnut järjestää.

Gustafsson Arto

Heikkinen Mirja-Liisa

Hyvärinen Raimo (uusi)

Hyvönen Teija

Häkkinen Pekka (uusi)

Jäntti Leena

Karjalainen Salme (uusi)

Kovanen Raili

Kärkkäinen Marjaana (uusi)

Manninen Antero

Matilainen Pirkko

Mäkelä Tarja (uusi)

Oikari Kirsi (uusi)

Oksanen Katriina (uusi)

Pöyhönen Esko (uusi)

Pöyhönen Lahja

Romo Keijo (uusi)

Rossi Pekka

Skantz Pirjo (uusi)

 

Varalle:

Jalkanen Sanna, (uusi)

Valtavaara Raili, (uusi)

Joutsan seurakunta

Kirsi Pohjola (uusi)

Pirjo Kovanen (uusi)

Teuvo Jaakkola

Arto Virtanen (uusi)

Teuvo Kuitunen (uusi)

Sakari Eskelinen

Niilo Nieminen

Sirkka Långström (uusi)

Liisa Temisevä

Aila Niinikoski

Markku Malin

Pekka Hujanen (uusi)

Aarre Talja

Mikko Majanen (uusi)

Matti Kosonen (uusi)

Pirkko Kiviö (uusi)

Pekka Hytönen

Pirjo Mäkinen (uusi)

Pekka Uljamo (uusi)

 

Varalle:

Jukka Partanen

Soile Lintunen (uusi)

Tero Marttila (uusi)

Jyväskylän seurakunta

Raija Pekkarinen

Raija Sipinen

Mauri Tervonen (uusi)

Tuulikki Väliniemi

Bella Forsgrén (uusi)

Heikki Tynkkynen

Terhi Pulli

Eero Katainen

Petteri Muotka (uusi)

Kirsi Vähäjylkkä (uusi)

Reetta Suonpää (uusi)

Aimo Asikainen

Juha Suonperä

Eila Tiainen

Mia Puolimatka

Pertti Reinikainen

Liisa Kuparinen

Tuulia Kuntsi

Heimo Lajunen (uusi)

Veera Pajala (uusi)

Tomi Pirttimäki

Irmeli Ahola

Jari Tuukkanen (uusi)

Mauri Sompa

Mauri Paajanen (uusi)

Tommi Parikka (uusi)

Leena Ruotonen (uusi)

Helinä Lähdesluoma (uusi)

Matti Eerola

Pipsa Wilhelms

Oskari Rantala (uusi)

Raakel Poudyal (uusi)

Inkeri Tuunanen

Jussi Nokelainen

Siiri Muhonen (uusi)

Eetu Heiska (uusi)

Susanna Myllyniemi (uusi)

Eveliina Aijasaho (uusi)

Tuulia Kokkonen (uusi)

 

Varalle:

Katja Isomöttönen (uusi)

Marjatta Hynynen

Atte Kesti (uusi)

Tarmo Kemppainen (uusi)

Erkki Puhalainen

Pirkko Weijo (uusi)

Sirpa Pii-Keinonen (uusi)

Matleena Käppi (uusi)

Outi Oinonen (uusi)

Tuija Elina Lindström (uusi)

Anniina Savolainen (uusi)

Minna Mustonen

Karoliina Vallipuro (uusi)

Aarno Lahtinen (uusi)

Vuokko Honkamäki  (uusi)

Jussi Lehtimäki (uusi)

Maria Taivassalo

Santeri Lohi (uusi)

Heidi Halkomäk (uusi)

Pirjo-Liisa Junttila (uusi)

Emilia Lakka (uusi)

Raija Kolu (uusi)

Ilkka Lilja (uusi)

Leena Hirvonen (uusi)

Mette Toikkanen (uusi)

Maarit Nissinen

Annikki Jäsberg-Jokinen (uusi)

Ossi Kananen (uusi)

Markku Ikkala (uusi)

Marko Haukkamäki  (uusi)

Marjaana Wuolio (uusi)

Anne-Maria Perttula (uusi)

 

Jämsän seurakunta

Pertti Lehtonen

Lotta Ahola

Helena Liukko

Erja Sanaslahti

Anja Kaislo (uusi)

Tuomas Taipale (uusi)

Merja Lahtinen

Eero Peltola (uusi)

Antero Leppänen

Päivi Ketolainen

Tarmo Konstari

Eveliina Lahtinen (uusi)

Inkeri Kiuru (uusi)

Riikka Mäkelä (uusi)

Kimmo Pohjanheimo (uusi)

Jouni Kotiaho (uusi)

Risto Salmio (uusi)

Eila Hihnala (uusi)

Erkki Mäntylä

Riitta Kangas (uusi)

Atte Porkkala  (uusi)

Ismo Peijari (uusi)

Valtteri Erkkilä

Matti Harju

Leo Värelä (uusi)

Arja Maunula (uusi)

Markku Sipilä (uusi)

 

Varalle:

Tuija Kovanen

Hanna Kivimäki  (uusi)

Reino Korpi (uusi)

Olli Ekosaari  (uusi)

Jorma Honkanen

Sirpa Rintala (uusi)

Tarja Lankinen  (uusi)

Anita Savela (uusi)

Martti Hirn  (uusi)

Matti Hekkala   (uusi)

Veikko Äikiä  (uusi)

Iida Rantanen (uusi)

Tarvo Häyrynen (uusi)

Sami Selänniemi (uusi)

Kalevi Hirvonen (uusi)

Timo Virtanen  (uusi)

Antero Alajoki  (uusi)

Samuli Ahonen (uusi)

Tapani Helenius (uusi)

Keijo Tsutsunen  (uusi)

Juha-Matti Laurio (uusi)

 

 

Hollolan seurakunta (ml. Kuhmoinen)

 

Varalle:

Kangasniemen seurakunta

Raija Vehmala

Lauri Tiihonen (uusi)

Kirsi Laitinen

Susanna Pirttiaho (uusi)

Eija Pynnönen (uusi)

Simo Hokkanen

Anneli Tyrväinen (uusi)

Sulo Hämäläinen (uusi)

Tero Marttinen

Sirpa Reinikainen (uusi)

Titta Pajunen

Arto Tommola (uusi)

Nea Liikanen (uusi)

Marjaana Sävilammi  (uusi)

Timo Partti  (uusi)

Sari Kuusjärvi

Markku Laitinen  (uusi)

Arto Riikonen (uusi)

Yrjö Pynnönen (uusi)

 

Varalle:

Olavi Heikkala (uusi)

Sisko Luukkonen (uusi)

 

Karstulan seurakunta

Mika Ruusuvirta (uusi)

Tuula Paajanen (uusi)

Henna-Mari Pekkanen (uusi)

Tarja Oikari

Onni Laitinen (uusi)

Sirpa Humppi

Pirkko Kangasaho

Ilkka Västi (uusi)

Arja Lahti

Sirpa Muhonen (uusi)

Eija Simonen (uusi)

Hilkka Saarenketo

Soile Lampinen

Riitta Kolari (uusi)

Hilkka Koskinen

 

Varalle:

Riitta Sauna-aho (uusi)

Marjoriitta Pasanen (uusi)

Elina Jäntti

Minna Takkula (uusi)

Keuruun seurakunta

Esa Ryynänen

Tero Hanhiniemi

Simo Jämsä

Kimmo Kypärä (uusi)

Maarti Puro (uusi)

Helena Kukkamo

Ari Pummila

Liisa Vesterinen

Kastehelmi VUolle-Apiala (uusi)

Minna Jouhtimäki

Raimo Viitanen (uusi)

Taina Hyvätti

Riitta Ryynänen (uusi)

Marja Länkinen

Tuomo Riikonen (uusi)

Harri Oksanen (uusi)

Maija Rinne (uusi)

Taija Vehmasaho (uusi)

Seppo Lampinen (uusi)

Kaija Asunmaa

Juho Lintula (uusi)

Hannu Rantanen (uusi)

Marko Ruokola (uusi)

 

Varalle:

Satu Soutolahti (uusi)

Marjut Kanerva-Murtomäki

Jorma Honkamäki (uusi)

Esa Palmen (uusi)

Tuomo Kyllästinen (uusi)

Antti Annala

Keijo Rusila (uusi)

Kinnulan seurakunta

Kinnulassa oli kaksi ehdokaslistaa ja 20 ehdokasta, joista 15 valittiin kirkkovaltuustoon. Käytännössä kaikki tulivat valituiksi, koska varahenkilöitä tarvitaan lähes joka kokouksessa.

Listat ja ehdokkaat:

I Kinnulan demarit                                                                           

2 Veikko Sääksjärvi                                                                           

3 Rauni Kauppinen                                                                          

4 Reijo Voutila                                                                                   

5 Irina Rekonen                                                                                

II Keskustalainen seurakuntaväki                                                                                                       

6 Elina Harjula                                                                                                        

7 Minna Itkonen                                                                                                         

8 Maija Kinnunen                                                                                                        

9 Riitta Lahtinen                                                                                                     

10 Sari Lindholm                                                                                                        

11 Raili Linna                                                                                                        

12 Teijo Meriläinen                                                                                                     

13 Lassi Niinijärvi                                                                                                       

14 Jaana Nykvist-Pekkarinen                                                                                                        

15 Hannu Oksanen                                                                                                        

16 Risto Pekkarinen  

17 Tapio Pekkarinen

18 Jarkko Rekonen

19 Juhani Räihä

20 Paula Taipale

21 Anna Vasalampi

Konneveden seurakunta

Riitta Virtanen (uusi)

Maritta Puttonen

Tuula Korhonen

Seppo Vaittinen (uusi)

Harri Vainio

Matti Rossi  (uusi)

Anne Salonen (uusi)

Pauliina Oittinen  (uusi)

Hanna-Riikka Hytönen  (uusi)

Eijakaisa Kytöjoki

Seija Puumalainen

Marita Pynnönen  (uusi)

Pentti Kytölä

Saku Jääskä

Matti Huuskonen (uusi)

 

Varalle:

Margit Waris  (uusi)

Jarkko Rossi (uusi)

Pirkko Hynninen

Katja Poikolainen (uusi)

Jarmo Kytöjoki   (uusi)

Salme Syri   (uusi)

Riitta Huikari (uusi)

Katri Salonen  (uusi)

Arvo Leppänen

Sanna Utriainen  (uusi)

Rauno Sirkka  (uusi)

Mirja Hytönen (uusi)

Roni Heinäaho (uusi)

Tiina Vainio-Stolt  (uusi)

Anita Munck (uusi)

Reino Parviainen (uusi)

Kimmo Vuorinen  (uusi)

Heidi Pirkkalainen (uusi)

Jouko Liesivesi  (uusi)

Juha Nieminen   (uusi)

Ahti Kolminniemi   (uusi)

Seppo Räihä (uusi)

Kyyjärven seurakunta

Satu Kainu (uusi)

Alpo Noponen (uusi)

Timo Noponen (uusi)

Niina Viitala (uusi)

Tanja Kyrönlahti

Markku Huumarkangas

Kai Oinonen (uusi)

Päivi Pölkki (uusi)

Kaisa Tamminen

Pekka Kirvesmäki

Sauli Mäkelä (uusi)

Jarkko Hänninen

Mika Isoniemi (uusi)

Seppo Oikari

Raimo Tamminen

 

Varalle:

Marko Aksela (uusi)

Heljä Laajala (uusi)

Raimo Paakkarinen  (uusi)

Pirkko Kotanen

Tuomo Isoaho  (uusi)

Erkki Koivisto (uusi)

Ulpu Pohjoiskangas (uusi)

Eeva-Liisa Lampinen (uusi)

Laukaan seurakunta

Eila Naukkarinen

Juha Niemistö (uusi)

Jukka Vidgren (uusi)

Raimo Hintikka

Arvo Tammela

Marjukka Kautto (uusi)

Aira Korhonen

Eliisa Vänskä (uusi)

Hanna Alvoittu  (uusi)

Seija Kovanen

Risto Närhi  (uusi)

Hanna-Kaisa Mäki-Kulmala (uusi)

Juha Niinikoski  (uusi)

Maija Sysmäläinen

Terhi Ek (uusi)

Mirja Lauronen (uusi)

Auli Toikkanen (uusi)

Kalervo Tuomaala

Eeva-Liisa Kovanen (uusi)

Katja Senilä (uusi)

Elina Marjanen (uusi)

Esko Tammenoja (uusi)

Taavi Rautiainen (uusi)

Eeva Talka

Ulla-Maija Saari

Ari Lehto

Esa Humalajoki  (uusi)

 

Varalle:

Lari Hassel

Tuula Pekonen

Simo Pannula   (uusi)

Simo Latvala  (uusi)

Eija Syrjälä  (uusi)

Eino Heiskanen  (uusi)

Margit Kuokkanen

Ilpo Oksanen  (uusi)

Elisabet Pasanen  (uusi)

Juhani Rautjoki  (uusi)

Hannu Kiiveri (uusi)

Seppo Kivilahti  (uusi)

Heikki Oksanen (uusi)

Sisko Hytönen  (uusi)

Jorma Kinnunen (uusi)

Riina Tynkkynen (uusi)

 

Multian seurakunta

Seurakunnassa järjestettiin sopuvaalit, joten ehdokkaita ei voinut äänestää. Valitut kirkkovaltuuston jäsenet ovat aakkosjärjestyksessä.

Matti Aspinmaa

Irene Haahkala

Tauno Heikkilä

Jorma Hämäläinen

Anneli Jalkanen

Seija Kallio

Sari Kotamäki

Päivi Leppäsalmi

Anneli Mertaniemi

Ulla Notkola

Hanna-Maija Oksanen

Annikki Ruuhilehto

Teemu Rönkkö

Pirjo Saarinen

Pirkko Sydänmaa

Muuramen seurakunta

Mikael Juujärvi (uusi)

Matti Salmela

Johanna Lampinen (uusi)

Jorma Nokkala (uusi)

Kari Vuorenmaa  (uusi)

Kirsi Niemelä

Pasi Heikkilä

Arto Rajala

Pirkko Hammaren (uusi)

Asko Juuti

Arto Nikamaa (uusi)

Arja Melleri (uusi)

Juha Honkamäki (uusi)

Marjut Majander

Tapani Ristaniemi (uusi)

Tommi Lahtinen

Reetta Saarimäki

Aulikki Oksanen

Risto Rinne (uusi)

Kirsti Paatelainen

Pirjo Minkkinen (uusi)

Suvi-Jaana Aho (uusi)

Annikki Nuutinen

 

Varalle:

Raine Äyräväinen (uusi)

Tero Lakka

Jari Raulo (uusi)

Markku Moisio (uusi)

Laura Kolula (uusi)

Taina Hämäläinen (uusi)

Ville Makkonen (uusi)

Päivi Lampila (uusi)

Jani Kylmälahti

Jari Vainiola (uusi)

Hannu Tyrväinen (uusi)

Mikko Siljander

Jani Hernesniemi (uusi)

Maarit Lindroos (uusi)

Pirkko Järvinen (uusi)

 

Mänttä-Vilppulan seurakunta

Aki Tuomola

Lasse Siltanen (uusi)

Sari Päivärinta

Britta Jyrälä  (uusi)

Seija Tervonen (uusi)

Anneli Vehkaniemi

Auli Välimäki (uusi)

Juhani Mäkelä

Sirkka Rauhalammi

Kyllikki Lahtinen

Anne Hyödynmaa

Eero Pirttijärvi

Alisa Lehtinen

Tauno Mäkelä

Irene Viitanen

Satu Happonen (uusi)

Hannele Tamminiemi (uusi)

Tuula Juurakko (uusi)

Jani Frisk  (uusi)

Sakari Pohjonen  (uusi)

Sisko Haaparanta (uusi)

Tomi Voronin  (uusi)

Pirjo Mikkonen

 

Varalle:

Tommi Vuorinen

Arto Lehtinen (uusi)

Airi Päivärinta  (uusi)

Matti Löytty  (uusi)

Tapani Hämäläinen (uusi)

Pirjo Kiiltomäki   (uusi)

Jari Virtanen (uusi)

 

Perhon seurakunta

Pauli Erkkilä

Marianne Ukskoski

Hannu Jylhä  (uusi)

Katja Anisimaa

Mari Vehkalampi  (uusi)

Juhani Hietaniemi

Kalevi Hietaniemi (uusi)

Helge Erkkilä (uusi)

Sirpa Itäniemi (uusi)

Jürgen Lapp (uusi)

Aino Humalajoki (uusi)

Mari Kellokoski (uusi)

Kaisa Kytölä

Jorma Koivuniemi (uusi)

Tarja M Pohjonen  (uusi)

 

Varalle:

Aino Göös

Katja Louhula (uusi)

Heikki Kotilainen (uusi)

Anu Huopana  (uusi)

Outi Leväniemi  (uusi)

Mirja Siironen

Kaisa Lamminmäki (uusi)

Henry Lassila  (uusi)

Pekka Pajuoja (uusi)

Viljo Harsunen (uusi)

Minna Ventilä (uusi)

 

Petäjäveden seurakunta

Kirkkovaltuustoon valittiin:

Hannele Oikarinen

Eila Koivuniemi (uusi)

Hanna Hautamäki

Heikki Palola

Sirkku Kuukkanen

Jukka Ohra-aho (uusi)

Anna-Maria Huuskonen

Pirkko Saarinen

Seppo Rantapuska (uusi)

Kai Paltamaa

Petrus Lesonen (uusi)

Lasse Olli (uusi)

Jari Koskenranta (uusi)

Raija Harju-Kivinen (uusi)

Matleena Ylikoski

 

Varalle:

Jorma Suonsaari

Enni Toivola

Tiina Leppänen

 

Pihtiputaan seurakunta

 

Saarijärven seurakunta

Sari Honkonen

Vesa-Matti Laaksonen

Kari Hiekkavirta (uusi)

Pirjo Leppämäki

Tuula Karhila (uusi)

Inkeri Puhakka  (uusi)

Jari Nuppola (uusi)

Outi Hertteli

Tarja Saastamoinen

Iida Moisio

Eija Pohjonen

Pekka Viljakainen

Reijo Kantonen

Pirjo Luotola

Seija Talaskivi  (uusi)

Hannele Pasanen (uusi)

Jukka Ruusuvirta (uusi)

Mikko Raitanen

Sanna Villman (uusi)

Timo Jokinen

Juha Savonen (uusi)

Pinja Kinnunen (uusi)

Jyrki Rahkonen (uusi)

 

Varalle:

Ville Rautiainen  (uusi)

Seppo Jukkala  (uusi)

Kari Pitkänen

Marjut Pollari  (uusi)

Kirsi-Maria Leuhu  (uusi)

Jukka Iso-Ahola

Marjatta Hukka (uusi)

Virpi Lähteenmäki (uusi)

Jukka Kainulainen  (uusi)

Markku Kyllönen  (uusi)

Anita Hänninen (uusi)

Eija Leppänen  (uusi)

Marita Matokangas (uusi)